Freelance Web Tasarımcı

freelance web tasarımcı

Freelance Web Tasarımcı Olmak

Freelance web tasarımcı, web site tasarım hizmetlerini sabit bir ajansa bağlı olmadan sunabilecek donanım ve yeteneğe sahip olan kişidir. Sabit bir ajanstan alabileceğiniz tüm hizmetleri hatta daha fazlasını, daha hızlı sürelerde ve daha düşük maliyetlerle size sunabilir. Freelance web tasarımcı, genellikle kendi ismini kullanır ve hizmetlerini yasal bir şirket statüsünde faturalandırarak sunar.

Web tasarım bilgisi, freelance web tasarımcı olmak için tek başına yeterli olmayabilir. Freelance web tasarımcı, klasik bir web tasarım ajansı çalışanı olmayacağı için, tüm sürece tek başına hakim olmalıdır. Sunulan hizmet görsel olarak modern ve işlevsel bir tasarım olması gerektiği gibi, dijital pazarlamanın diğer unsurlarını da barındırmalıdır. Örneğin seo ve google ads hizmetlerine uygun siteler tasarlanmalıdır. Bütün bu unsurlardan dolayı sadece web tasarım bilgisi, freelance web tasarımcı olmak için yeterli değildir diyebiliriz.

Freelance Web Tasarım Nedir ?

Marka ve işletmelerin dijital ihtiyaçlarını klasik ajanslara bağımlı olmadan sunabilen hizmet türüne freelance web tasarım denir. Bu işle uğraşan kişilerin tasarım bilgisinin yanı sıra temel düzeyde dijital pazarlama konularına da hakim olması gerekmektedir. Bu sayede, klasik bir ajanstan alabileceğiniz tüm hizmetleri daha uygun bütçelerle size sunabilirler. Freelance web tasarımcı, bir çok hizmeti aynı anda sunmak zorunda olduğu için, donanım olarak kendini geliştirmiş olmalıdır.

Pandemi süreci ve sonrasında freelance web tasarım hizmetine olan talep ile birlikte saygınlığı artmıştır. İnsanların evlerinden çıkamadığı ve şirketlerin kapalı olduğu o zor dönemlerde, freelance web tasarım hizmetleri büyük rağbet görmüştür. Bir çok marka, klasik bir ajanstan aldığı tüm hizmetlerin profesyonel bir freelance web tasarımcı tarafından da sunulabildiğini görmüş ve tercihini bu yönde kullanmaya başlamıştır.

Freelancer Web Tasarımcı ile Çalışmanın Avantajları

Freelancer web tasarımcı, kavram olarak ucuz ve düşük kaliteli bir hizmet sunuyor gibi algılanabilir. Bunun örnekleriyle de çok kez karşılaşılmış olabilir. Oysa profesyonel bir freelance web tasarımcı, bir çok konuda nitelik olarak üstün özelliklere sahip olmak zorundadır. Dolayısıyla alacağınız hizmet de doğru orantılı olarak nitelikli bir hizmet olmalıdır. Avantajlarına gelirsek, öncelikle arada pazarlama departmanı olmayacağı için doğrudan serbest web tasarımcı ile iletişim kurabileceksiniz, bu da size zaman ve maliyet olarak avantaj sağlayacaktır. Geri bildirimlerinizi doğrudan freelancer web tasarımcı ile paylaşıyor olmanız revizelerinizin hızlı ve etkili olmasını sağlayacaktır.

Globalde, freelance web designer veya freelance web developer olarak adlandırılırılan freelancer web tasarımcı, Türkçe’ ye serbest web tasarımcı olarak çevrilmiştir. Popüler ve itibarı pandemi ile birlikte yükselişe geçen bir meslek grubudur. Adındaki bu serbest olma, kurumsallıktan uzak bir çalışma biçimi olarak algılanmamalıdır. Bu işi profesyonel olarak yapan ve uzun yıllar yapmayı düşünen bir freelance web tasarımcısı olarak, bunun neden böyle algılanmaması gerektiğini basitçe anlatmaya çalışacağım.

freelance web tasarımcı
Freelance Web Tasarımcı

Freelance Web Nedir ?

Adından da anlaşılacağı gibi web tasarım hizmetlerini klasik bir ajansa bağlı kalmadan sunulması freelance web hizmeti olarak adlandırılır. Peki sadece bununla mı sınırlı ? İşte bir serbest çalışanı, klasik bir ajanstan ayıran yer tam olarak burası. Eğer klasik bir ajanstan daha önce hizmet aldıysanız, tasarım, yazılım ve içerik için farklı farklı birimler olduğunu bilirsiniz. Freelance web tasarım hizmeti sunan bir freelance web tasarımcı, ajans bünyesindeki tüm hizmetleri tek başına sunduğu için, bir ajans çalışanına göre her zaman daha donanımlı olmak zorundadır.

Freelance web hizmeti sunan biri, hangi donanımlara sahip daha iyi anlamanız için bir örnek vereyim. Bir web site projesi için klasik bir ajans kaç departman ile iş birliği yapmak zorunda, önce bunu anlamak gerekir. Öncelikle sizinle ilk iletişimi kuran pazarlama elemanı, sonra siteyi görsel olarak tasarlayan tasarımcı, gerekiyorsa yazılım ile müdahale eden yazılımcı ve metin içerikleri hazırlayan bir içerik yöneticisi bunların başlıcaları. Özetlemek gerekirse nitelikli bir freelance web hizmeti, tüm bu hizmetlerin uyumlu bir şekilde ve bir arada sunulmasıyla ortaya çıkar.

Freelance Web Tasarım Nasıl Yapılır

Freelance web tasarım, web site tasarım hizmetinin bir profesyonel tarafından, bağımsız olarak sunulması demektir. Klasik bir ajansa alternatif olarak tercih edilen bir hizmet türüdür. İletişim ve maliyet açısından avantajları bulunmaktadır. Pandemi sürecinde tüm dünyada evden çalışmanın verimliliği düşürmediğinin görülmesiyle saygınlığı iyice artmıştır. Özellikle globalde freelance web tasarım hizmeti sunan profesyoneller oldukça rağbet görmektedirler.

Freelance Web Tasarım Avantajları

Freelance web tasarım, karşımıza en çok maliyet avantajı olarak çıkıyor. Ancak en büyük yanılgı da buradan kaynaklanmakta. Öncelikle belirtmek gerekir ki, bir freelance tasarımcı orta düzey klasik ajanslara göre daha makul fiyatlar sunabilmektedir. Ancak bunun tek sebebi, ofis ve personel gibi sabit giderlerin fiyata yansıtılmıyor olmasıdır. Daha düşük bütçeyle düşük kaliteli bir hizmet alacağınızı düşünmek sizi yanıltabilir. Tabi ki bu fiyat avantajı bazen suistimallere sebep olabiliyor.

Freelance web tasarım hizmeti alırken tek kriteri fiyat olan müşteriler, markalarını dijital dünyada temsil edecek kişiyi seçerken bu hataya düşebiliyorlar. Donanımını ve sunacağı hizmetin kalitesini göz ardı ederek yalnızca fiyata odaklanıldığı zaman bu kaçınılmaz oluyor. Sonuç tabi ki hüsran ama bunu anladıklarında iş işten geçmiş oluyor. Olağan dışı düşük bütçelerle alınan hizmetler neticesinde zayıf bir altyapı, bağlantı sorunları, yüklenme hataları, kopya içerikler ve özensiz bir tasarım neticesinde potansiyel müşterilerini rakiplerine altın tepsilerde sunabiliyorlar.

Freelance Web Tasarımcı Nasıl Bulunur ?

Freelance web tasarım hizmeti alabilmek için öncelikle bir freelance web tasarımcısı ile görüşüp anlaşmanız gerekir. Klasik bir ajansa göre olumsuz yanı da muhtemelen bu olabilir. Bunun da bir kaç farklı yolu vardır. İsterseniz bu yollar nelerdir bir göz atalım.

Network ile Freelance Web Tasarımcı Bulmak

Freelance web tasarımcı, eğer güçlü bir network ağına sahipse muhtemelen çevrenizden birileri ile iş yapmış olacaktır ve bir şekilde ismi kulağınıza gelmiştir. Genellikle referanslar aracılığıyla aldıkları hizmetten memnun kalan kişiler çevrelerine önerebilirler. Bunun haricinde yeni şirket kuruluşları tarafından uğrak olan muhasebeci, matbaa veya tabelacılar bu hizmeti sunduklarını iddia edebilirler. Eğer profesyonel bir freelance web hizmeti almayı amaçlıyorsanız, asıl işi bu olmayan yerlerle çalışmanızı çok tavsiye etmem.

Google ile Freelance Web Tasarımcı Bulmak

Eğer fiziki network ile böyle bir imkan doğmadıysa, google gibi arama motorlarına freelance web tasarımcı gibi aramalar yaparak çıkan sonuçları karşılaştırabilirsiniz. Her aramada olduğu gibi üst sıralar genellikle reklam olacağı için, en azından ilk iki – üç sayfayı detaylı taramak faydalı olacaktır. Google ilk sayfaya organik olarak girmiş birinden freelance web tasarım hizmeti almak mantıklı bir seçim olabilir.

Sosyal Medya ile Freelance Web Tasarımcı Bulmak

Sosyal medyayı aktif kullanan bir freelance web tasarımcı bir şekilde keşfetinize düşmüş olabilir. Eğer sürekli ilginizi çeken bir konu değilse muhtemelen aradığınız tasarımcı takip ettikleriniz arasında olmayacaktır. Bunun dışında, ihtiyacınız olduğunu farkeden bir freelance tasarımcı teklif içeren bir mail göndermiş olabilir. Ön yargılı davranmadan sunacağı hizmetin niteliği ile ilgili bilgi almanız ve bir kenarda bulundurmanız size ileride fayda sağlayacaktır.

Freelance Web Tasarım ile Dijital Ajans Farkları

Freelance web tasarım, bu sektörü bilmeyenler için merdiven altı, ucuz ve niteliksiz bir hizmet algısı yarattığı gibi, klasik bir web tasarım ajansı da aksine bir o kadar nitelikli ve yüksek bütçeli olması gereken bir hizmet algısı yaratıyor olabilir. Bu konu en çok kafa karıştıran hatta büyük bir algı yanılmasına sebep olabilen bir konudur. İsterseniz önce freelancer web tasarımcı ile klasik ajanslar arasındaki farklara kısaca değinelim.

Freelance web tasarımcı ile de çalışsanız, klasik bir ajans hizmeti de alsanız bilmeniz gereken bir konu var. O da sitenizin bu işin dinamiklerine hakim bir profesyonel tarafından hazırlanması gerektiğidir. Aradaki fark, klasik ajans iş yoğunluğundan ve giderlerinden dolayı fabrika mantığıyla çalışmak zorundadır. Yani yukarıda bahsettiğim gibi web tasarım için farklı, web yazılım için farklı, içerik üretmek için farklı kişiler tek bir aynı projeyle ilgilenebilmektedir. Bu da projede uyumsuzluklara ve iletişim sorunlarına neden olabilmektedir. Freelance web tasarımcı tüm bu konularda kendini geliştirdiği için süreci tek başına yürütebilmektedir.

Freelancer web tasarımcı, tüm bu süreçleri tek başına yürütmekte, ofis ve personel giderleri olmadığı için de bunu fiyat avantajı olarak müşterilerine yansıtabilmektedir. Her sektörde olduğu gibi freelance web tasarım sektöründe de sorumluluklarını bilen, müşteri memnuniyetine önem veren kişiler olduğu gibi bunun tam aksi kişiler de çıkabilmektedir. Bu zihniyette biri freelance web hizmeti sunuyor olabileceği gibi, klasik bir ajans sahibi olarak da karşınıza çıkabilir. Web tasarım ajansı yazısını okuyarak bu konuda daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Freelance Web Tasarımcı Ne Kadar Kazanıyor ?

Freelance web tasarımcı, tüm bu donanımına rağmen sabit ofis ve personel giderleri olmadığı için daha makul bütçeler sunarak daha etkili işler sunabilir demiştik. Daha etkili olmasının sebebi, kişisel olarak 360 derece tek bir projeye yoğunlaştığı için, projeyle adeta bütünleşerek çok daha kısa sürelerde etkili sonuçlar alabiliyor olmasıdır. Tüm bunlar göz önüne alındığında kendiyi iyi ifade edebilen, profesyonel bir freelance web tasarımcı, orta düzey bir ajans çalışanından az olmayacak şekilde kazanıyor diyebiliriz.

cemakdenizcom@gmail.com

HAKKIMDA

Cem Akdeniz olarak, markanızın dijitalde görünür olması ve gelirlerinizi arttırmanız için gerekli tüm hizmetleri butik bir dijital ajans statüsünde ve şeffaf bir fiyat politikasıyla sunuyorum.

Markanız dijitalde görünür olsun istiyorsanız !

small_c_popup.png

Markanızı yansıtan, sizi sektörünüzde öne çıkaracak Premium bir website İçin sizi arayalım

Rakiplerinize Fark Atın

small_c_popup.png

Kaliteden ödün vermeden, en uygun seçenekleri sunmak İçin sizi arayalım

Bütçenize Uygun Seçenekler

Beni Instagram' da takip ediyor musun ?

Do you follow me on Instagram ?